Jak uniknąć pożaru w domu?

Wskutek pożaru mogą ulec zniszczeniu całe budynki i gospodarstwa. Zabezpieczenia przeciwpożarowe w pewien sposób mogą uchronić nas dom przed takim nieszczęściem. Warto zawczasu podjąć działania. Poznaj nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe w domu.

Główne przyczyny pożarów w domu
Najczęstszymi przyczynami pożarów są wady urządzeń elektrycznych oraz wadliwość urządzeń elektrycznych i grzewczych. Zdarzają się też sporadyczne sytuacje, w których ktoś zapomni wyłączyć urządzeń elektrycznych na czas nieobecności w domu. Rzadziej dochodzi do podpaleń, chyba że ktoś jest bardzo złośliwy.

Działania zapobiegawcze
Oficjalnie nie ma wymogów, że każdy dom musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Nikt jednak nie chce, by jego choćby część mieszkania spłonęła. Z tego powodu ważne jest okresowe kontrolowanie sprawności urządzeń i instalacji. Nie bez znaczenia są także przeglądy i regularne czyszczenie komina, ponieważ ogień może zapłonąć od sadzy w kominie.

Urządzenia ostrzegające
Urządzenie takie jak czujnik dymu czy czadu z pewnością nie nadszarpią domowego budżetu. Kupimy go już za 100 zł. Główną właściwością czadu jest brak zapachu, a pierwsze objawy zatrucia niekoniecznie nas zaniepokoją. Domowy czujnik postawmy w widocznym miejscu. W przypadku zagrożenia zacznie wydawać bardzo głośny dźwięk, na pewno go usłyszymy.

Drzwi przeciwpożarowe
Takie drzwi warto zamontować w kotłowni lub garażu. Będą chronić nas przed powstałym już pożarem. Nawet drzwi z minimalną wytrzymałością zapewniają pół godziny wytrzymałości na płomienia, a taka ilość czasu powinna wystarczyć domownikom na ewakuację.

Odpowiednie zaprojektowanie
Już na etapie projektowania domu należy uwzględnić ochronę pożarową. Zajmują się tym rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń ppoż. Jeśli mamy w domu wartościowe przedmioty, warto zainwestować z takie doradztwo. Nie stosuj krat w drzwiach i oknach oraz nie zastawiaj korytarzy oraz wejścia, ponieważ w razie pożaru utrudnisz sobie ewakuację.

Liczy się szybkość
W przypadku wystąpienia zagrożenia każda minuta jest na wagę złota. Warto mieć w mieszkaniu gaśnicę oraz zaplanować budynek w taki sposób, by ewentualna ewakuacja przebiegła sprawnie.

Add a Comment