Jak uzyskać pellet?

Ogrzewanie za pomocą gazu czy energii elektrycznej nie jest tanie. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się paliwa stałe, np. pellet. Co to takiego i jak go uzyskać?

Pellet co to?
Pellet to paliwo stałe produkowane z trocin, siana, słomy czy łusek słonecznika. Podczas produkcji czy przetwarzania drewna powstaje duża ilość odpadów właśnie w postaci wiórów. W Polsce jest ich masa. Ze względu na wykorzystanie odpadów, jest on bardzo ekologicznym paliwem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przemysłu.

Produkcja pelletu
Pellety granulowane przygotowuje się na specjalnym granulatorze do pelletu. Koszt wyprodukowania paliwa jest stosunkowo niski, ponieważ wykorzystuje się tak naprawdę odpady takie jak rozdrobnione drewno o grubości około 1 mm i długości do 4 mm.


Zapoznaj się: pellet sklep online


Gatunki drewna
Pellety można produkować z różnych gatunków drewna. Istotna jest naturalna zawartość ligniny w drewnie. Najwięcej zawierają je drzewa iglaste takie jak sosna, świerk czy jodła. Lignina jest naturalnym klejem, dlatego im wyższa jej wartość, tym lepiej. Sporą rolę odgrywa twardość drzewa, bardziej twarde wymagają większego zużycia narzędzi skrawających, przez co koszt całej produkcji wzrasta. Szare pellety powstają z nieokorowanych drzew. Czarne uzyskuje się z drewna dotkniętego zgnilizną, natomiast jasne z drzewa, które zawiera dużą ilość kory. Jasne pellety są droższe, ponieważ mniej się kruszą i mają większe oddawanie ciepła niż szare i czarne.

Zręby z tartaków
Niektóre zakłady wykorzystują resztki produkcyjne z tartaków. Istotne jest jednak, by nie zawierały one śmieci. Ze względu na to, że są już rozdrobnione, produkcja pójdzie sprawniej.

Przygotowanie produkcji
Na początku matrycę posypujemy podstawową mieszanką i włączamy główny silnik obrotu rolek. Następnie dodajemy mieszankę zawierającą trociny oraz olej, najlepiej samochodowy, aby zmniejszyć siłę tarcia między ściankami maszyny. Produkcja pelletu to tak naprawdę prasowanie trocin. Kiedy pojawi się czysty pellet bez oleju, zwiększa się prędkość podawania trocin do prasy. Maszyna często zatyka się trocinami, dlatego należy wziąć pod uwagę ich wilgotność oraz sprawność urządzenia.


Sprawdź jaki ekogroszek wybrać


 

Add a Comment