Jakie kraje wytwarzają najwięcej energii ze źródeł odnawialnych?

Świat stoi u progu zmiany energetycznej. Nasza planeta nadal najbardziej zależy od węgla i innych paliw kopalnych, lecz coraz więcej państw sięga po odnawialne źródła energii. W trosce o redukcję emisji dwutlenku węgla oraz po to, by swoją ekonomię trochę uwolnić od importu i exportu ropy naftowej, wiele krajów wychodzi na przeciw odnawialnym źródłom energii. Czy da się określić, które z nich z sukcesem z niej korzystają? Poniżej skupimy się na tych, które wytwarzają najwięcej energii ze źródeł odnawialnych.

Źródła odnawialne a globalne produkcja energii

Źródła energii odnawialnej stanowią coraz ważniejszą część globalnej produkcji energii. Renewable energy rośnie powoli, ale systematycznie, uzyskując dodatkowe udziały energii ze źródeł egzogenicznych każdego roku.

Spośród wszystkich występujących na świecie źródeł energii, Źródła odnawialne są najbardziej ekologiczne. Odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa, słoneczna, geotermalna, biomasowa, wodna, morska i wiele innych, dostarczają zrównoważonego i zielonego źródła energii, które mają mniejszy wpływ na środowisko.

Kraje, które produkują najwięcej energii odnawialnej

Kraje na całym świecie włączają energię odnawialną do swoich głównych portfeli energii. Zasoby światowe różnią się jednak znacznie – niektóre kraje są bardziej zaangażowane w produkcję zrównoważonego prądu.

Chiny, wyprodukowały najwięcej energii ze źródeł odnawialnych w 2018 roku. Kraj ten stał się liderem w produkcji energii odnawialnej, obecnie dostarczając ponad 15% światowej produkcji energii zielonej. Niebawem Chiny mają stać się wiodącym globalnym graczem w produkcji odnawialnej energii, zwiększając swoją udziały nawet na 25% całkowitej produkcji energii na świecie.

Kolejnymi krajami, które generują duże ilości energii odnawialnej, są:

  • USA
  • Indie
  • Japonia
  • Niemcy
  • Brazylia.

Każdy z tych krajów generuje ponad 5% światowej produkcji energii odnawialnej i bierze udział w kierunku globalnej zrównoważonej produkcji energii.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat: Jakie rodzaje ekogroszku są dostępne na rynku?

Energia odnawialna rośnie

Główne cele produkcji energii odnawialnej są osiągane. Przede wszystkim zmniejsza się emisja zanieczyszczeń, a równolegle do tej poprawy wzrasta poziom wydajności producentów energii odnawialnej.

Według Światowej Organizacji Zasobów Energii Odnawialnej (REN21) produkcja energii odnawialnej wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Od 2006 r. produkt wzrósł o ponad 9%, co oznacza, że coraz więcej energii jest teraz pozyskiwane z zielonych źródeł.

Według REN21 do 2030 roku globalne pochodzenie energii odnawialnej zwiększy się do 20%, co oznacza, że ważnym czynnikiem będzie zmniejszenie emisji CO2, zmniejszenie zużycia paliw kopalnianych i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu.

Podsumowanie

Energia odnawialna to ważny składnik globalnego portfolio. W obecnym stanie produkcja źródeł odnawialnych stale rośnie, przyczyniając się do lepszego i bardziej zrównoważonego środowiska. Zgodnie z najnowszymi danymi, przodownicy w produkcji energii z zielonych źródeł to Chiny, USA, Indie, Japonia, Niemcy i Brazylia.

Add a Comment