Które ogrzewanie domu jest najtańsze?

Wybór odpowiedniego ogrzewania wpływa na koszty eksploatacji całego budynku. Warto już na etapie projektowania domu przemyśleć tę kwestię.

Ogrzewanie elektryczne
Grzejniki elektryczne są stosunkowo łatwe w użyciu, nie wymagają dokładania opału. Sam komfort użytkowania jest duży, czego niestety nie można powiedzieć o cenie. Sam montaż instalacji w domku o powierzchni 100 na 100 metrów to koszt rzędu 25 do 35 tysięcy złotych. Późniejsze wydatki zależą od metrażu i cen energii elektrycznej.

Gaz
Ogrzewanie gazowe jest równie komfortowe jak elektryczne, lecz nieco tańsze. Wprawdzie montaż i zakup grzejników na początku jest droższy niż kaloryfery zasilane energią elektryczną, w dłuższej mecie bardziej się to na opłaci. W ofertach firm znajdziemy kotły tradycyjne, kondensacyjne oraz pulsacyjne. Tradycyjne wymagają niewielkiej przestrzeni, z kolei kondensacyjne i bardziej wydajne. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się kotły pulsacyjne, które zużywają mniej gazu, a spełniają swoje zadanie.


Szukasz dobrego pelletu i ekogroszku? Zobacz: ekogroszek sklep online zobacz również artykuł: ekogroszek jaki kupić


Kolektory słoneczne
Ten typ ogrzewania jest dodatkowy, stosujemy go głównie latem, kiedy faktycznie jest słońce. Panele zamontowane na dachach korzystają z energii słonecznej, aby wytworzyć prąd. Czynią to w sposób przyjazny dla środowiska, nie emitują praktycznie żadnych spalin. Jest to bardzo ekologiczny sposób pozyskiwania energii, choć niestety zamontowanie urządzeń jest dość drogie. Można jednak starać się o różne dotacje i dopłaty do zakupu, dzięki którym zakup trochę mniej uderzy w kieszeń.

Najtańsze ogrzewanie domu
Najtańszy i jednocześnie ekologiczny sposób to korzystanie z paliw stałych. Ogrzewanie eko-groszkiem, węglem, drewnem cieszy się sporą popularnością. Do głównych zalet opalania domu ekogroszkiem należy ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów oraz optymalizacja spalania, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania.
Uwagi wart jest również pellet, który powstaje z trocin, czyli odpowiednio przetworzonych odpadów przemysłowych. Choć na początku montaż pieca bywa kosztowną inwestycją, na dłuższą metę się opłaca.