Czym ocieplić dom murowany?

Ocieplanie domu w przeciągu kilku lat pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania. Czym ocieplić dom murowany?

Stan domu a ocieplanie
Koszty ocieplania mogą się podnieść, jeśli stary tynk jest w złym stanie. Często trzeba go dodatkowo wzmocnić. Można wykonać nową warstwę ocieplenia na starej, o ile pozwala na to stan techniczny ścian.

Współczynnik przenikania ciepła
Wskaźnik ten określa stopień izolacji termicznej danego budynku. aby go obliczyć bierze się pod uwagę grubość elementu konstrukcyjnego i jego warstw oraz rodzaj użytego materiału. Im niższa wartość, tym mniejsza utrata ciepła, a tym samym niższe koszty ogrzewania.

Wybór materiału
Najczęściej używa się styropianu lub wełny mineralnej, ale mocniejsze materiały to płyty z aerożelu czy piana poliuretanowa. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę stan budynku, jakość materiału oraz wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła.

Wełna
Wełnę można bez problemu stosować nawet w drewnianych budynkach. Ma ona świetne właściwości termoizolacyjne oraz ognioodporność. Problemem może być jednak woda, ponieważ na wskutek kontaktu wełny mineralnej z wodą, traci swoje właściwości izolacyjne. Rozwiązaniem jest impregnowanie jej olejem mineralnym.

Ocieplanie steropianem
Steropian jest stosunkowo tanim materiałem izolacyjnym oraz łatwym w montażu. Spełnia normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Wykorzystuje się go od ocieplania stropów, podłóg, fundamentów, stromych dachów oraz ścian zewnętrznych. Najczęściej korzysta się z płyt o grubości minimum 15 cm.

Ekofiber
Ekofiber to materiał wytworzony z włókień celulozowych. Również dobrze się sprawdza podczas ocieplania, można go aplikować zarówno metodą suchą jak i mokrą.

Zalety ocieplania domu
Przede wszystkim potrzebujemy mniej opału, by zapewnić w domu satysfakcjonującą temperaturę. Jest to dobre zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla naszego portfela. Unikniemy także takich problemów jak nadmiar wilgoci, który przekłada się na niezbyt atrakcyjnego grzyba na ścianie. Oprócz dobrej izolacji warto także zainwestować w szczelne drzwi i okna.

Add a Comment