Elektrownie wiatrowe mają potencjał

Węgiel dostępny w kopalniach kiedyś się skończy. Dostawcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego szuka się nowych form pozyskiwania energii. Jedną z takich form jest korzystanie z energetyki wiatrowej.

Dobre miejsce na turbinę
Im mocniejszy wiatr, tym więcej wyprodukowanej energii. Lokalizacja turbin w miejscach, gdzie wieją silne wiatry wpływa na ich efektywność. W przypadku zbyt silnych powiewów, konieczne jest zatrzymanie wiatraka, gdyż zbyt mocny wiatr mógłby go uszkodzić.

W jaki sposób wytwarza się energię?
Główny element stanowi turbina wiatrowa zamontowana na wysokiej wieży i połączona z generatorem prądu. Siła wiatru jest zmienna, dlatego turbiny nie pracują cały czas z tą samą mocą. Statki i jachty korzystają z siły wiatru, aby płynąć.

Energia odnawialna
Na początku stworzenie elektrowni wiatrowej wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Produkcji energii nie towarzyszy spalanie żadnego paliwa, przez co do atmosfery nie trafiają szkodliwe gazy.
Wiatr jednak zawsze wieje, choć z różną siłą. Z tego powodu duże elektrownie są wspomagane przez systemy magazynowania energii, energie elektryczne bądź energię słoneczną.

Energetyka wiatrowa w Polsce
W Polsce również wykorzystuje się energię wiatrową. Najlepsze warunki występują na północy kraju, ze względu na obecność Morza Bałtyckiego. Koszt wyprodukowania energii za pomocą wiatru jest porównywalny jak w przypadku elektrowni węglowych. Udział energii wiatrowej stale rośnie.
Coraz więcej krajów inwestuje właśnie w taki sposób uzyskiwania energii, choć na razie elektrownie wiatrowe są w stanie dostarczyć zaledwie około 5 % światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Nowoczesne turbiny wiatrowe
W większości turbiny mają poziomą oś obrotu i trzy łopaty. Eksperci stale jednak pracują nad ulepszeniem obecnych mechanizmów. Turbiny można projektować tak, by były bliżej siebie, przez co można postawić ich więcej na danym obszarze. Największe turbiny mają wirniki są zamontowane na wieży o wysokości 187 metrów, a ich wirniki mają średnicę 164 metry.

Add a Comment